URSUS seria U

Witam

W dzisiejszy jakże piękny dzień (zimno, mokro, leje) opiszę dla Was serie u. Ni

e będę zanudzał z datami bo wiem że jak ktoś się zainteresuje to sam sprawdzi ale napiszę z grubsza co i jak.

Prototypy serii U były bardzo innowacyjnymi projektami z lat 70 ubiegłego wieku (teraz mamy wiek XXI :P ).Do tych projektów należało kilka ciągników napędzanych silnikami 2, 3 i 4 cylindrowymi np.:

    • URSUS U-310 22 kW (30 KM)
  • URSUS U-510 33 kW (45 KM)
  • URSUS U-610 45 kW (60 KM)
  • URSUS U-710 55 kW (70 KM)

Silniki te były bardzo ekonomiczne jak na swoje lata a w zasadzie na europejskich testach wypadły bardzo dobrze. Cały ciągnik był dopracowany pod wszystkimi względami.Maszyny te oferowały również ogromny komfort pracy dla kierowcy/traktorzysty. standardowo wyposażane w oszklone, szczelne, przestronne, oraz wygodne kabiny z płaską podłogą (dla porównania ciągniki z lat 90 miały „garba” w podłodze co często utrudniało wsiadanie i wysiadanie).

Tak naprawdę była to próba stworzenia uniwersalnego ciągnika, którego można by wykorzystać we wszystkich rodzajach prac, od zamiatania dróg do ciężkich prac rolniczych. Przednią oś można było przesuwać w przód i w tył.gdy była ona bardzo w tyle traktor stawał się bardzo zwrotny lecz jego przyczepność i zdolność do prac polowych malała ze względu na to że go „znosiło”/”ściągało” na polu ornym. Dlatego można było przesunąć oś w przód i zyskać na przyczepności lecz powiększyć przez to promień skrętu (maszyna była mniej zwrotna).

Gdyby ten projekt wszedł do produkcji to polska mogła stać się ceniona pod tym względem na rynku lecz dzięki naszej władzy w projekt ten miała wgląd francuska marka RENAULT i nieoficjalnie wykorzystali go w pewnym stopniu przy swoich maszynach.

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>