URSUS C-330 3p

WITAM

Oto mój dzisiejszy temat:

Na pierwszy rzut oka jest to zwykła, stara, poczciwa „trzydziestka” inaczej po prostu „ciapek”.Lecz prawda jest inna, przy filtrze powietrza jest oznakowanie „3p”. Może to być fotomontaż ale po bliższych oględzinach okazuje się że jest to nie jest URSUS C-330 .

Na zdjęciu widzimy prototypowy model Ursusa. Stanowi on połączenie URSUSA C-330 i MF’a 235.

Do tego ciągnika lekkiego Polskiej produkcji wstawiono silnik wysokoprężny PERKINS AD3.152 produkcji Brytyjskiej. Jego moc to 38 KM(koni mechanicznych) „wyciągnientych” z trzech cylindrów.

Od zwykłej „trzydziestki” ciągnik ten różni się:

obudową sprzęgła-w jednym jest ona dłuższa a w drugim przeciwnie

układ skrętny-w „trzydziestce” drążki kierownicze były z obu stron silnika, a w prototypie tylko z prawej strony(tak jak w URSUSIE C-360).

Na zdjęciu poniżej jest URSUS C-330 3p (złe naklejki i przerabiany) .Jak widać z lewej strony nie ma drążka.

Z prawej jest

Ostatnią zmianą jest deska rozdzielcza w URSUSIE C-330 3p jest ona przystosowana do zegarów z MF’a 235

Ten ciągnik mógł być bardzo popularną maszyną ponieważ był ekonomiczny i mocny jak na ciągniki lekkie (w porównaniu ZETOR/URSUS 4011 miały czterocylindrowe silniki i tyko 40 KM, a były to ciągniki średnie).Wszystkie podzespoły były na tyle wytrzymałe i trwałe że nie było problemu z założeniem mocniejszego silnika do starej skrzyni oraz tylnego mostu.W dzisiejszych czasach zdarza się że posiadacze „trzydziestek” przerabiają swoje maszyny zakładając właśnie ten silnik. Problemem jest tylko obudowa sprzęgła, którą trzeba dorobić.

Zapraszam do obejrzenia filmu o tej maszynie:Mam nadzieję że się podobało i że przybliżyłem trochę temat polskiej motoryzacji.

Zapraszam ponownie :)

Ten wpis został opublikowany w kategorii prototypy zm ursus i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>