URSUS B 28-niemiecki ursus

Witam

Ostatnimi czasy zaciekawiły mnie zdjęcia pewnego ciągnika, na które napotykałem się coraz częściej.Były to obrazy, na których widniał traktor o okrągławej (obłej) lub kwadratowej masce.Wszystko było by w porządku gdyby nie mały drobny szczegół-znaczek z przodu atrapy wydał mi się dziwnie znajomy.Zdjęcie na które się natknąłem  przeglądając niemieckie strony, na których można znaleźć ciekawe informacje na temat polskiego URSUS’a.Jak widać z przodu na masce widnieje napis URSUS.

Ale przejdźmy do rzeczy.
Ciągnik ten jest napędzany przez 28 „konny” silnik MWM (Motoren-Werke Mannheim, co udało mi się wyskrobać z niemieckich źródeł), posiadał napęd na 4 koła i był konstruowany w latach 50.

Tyle tylko informacji pewnych.Sam od siebie dodam teraz, że ten ciągnik wygląda bardzo interesująco jak na swoje lata.Jak wiemy w latach 70 powstawały nie wiele lepsze konstrukcje, nie licząc oczywiście tego że zaczęto się bardziej troszczyć o wygodę traktorzysty, lecz i w tym dziale zdarzały się wyjątki.
Napęd na cztery kola na pewno zmniejsza mobilność ale przy tym ciągniku bym się zbytnio nie martwił o to ze względu na jego długość i ogólnie rozmiary lecz przy prazy w ciężkich warunkach jest to bardzo przydatne, czasami wręcz niezbędne.
Kierowca/ traktorzysta nie mógł też narzekać na niewygodę i brak miejsca, w porównaniu nawet do poczciwego URSUSA C-330-standardy nie różniły się bardzo.

Strona jest napisana w większości w języku angielskim i niemieckim ale warto zajrzeć:
http://tractors.wikia.com

Niestety nie mogę zagłębić się w tajniki techniczna tej maszyny lecz jeśli tylko zdobędę informację na tan temat nie omieszkam poświęcić temu ciągnikowi kolejny wpis.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii prototypy zm ursus i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>