URSUS A-polska ciężarówka

Witam

Teoretycznie nie jest to prototyp ale biorąc pod uwagę ilość wyprodukowanych sztuk (z początku 52 dopiero później masowo 1200) uznałem że warto przyjrzeć się temu z bliska.

Ciężarówka została pokazana światy w roku 1928 i była licencjonowana na S.P.A..Tak czy inaczej została przystosowana do polskich warunków.

W całej serii wyszły modele:

  • URSUS Typ A i A30-początkowo ładowność wynosiła 2t później zwiększono ją do 2,5t. Kabina i skrzynia załadunkowa była wykonana z drewna.Na tym podwoziu zbudowano: wozy strażackie, miejskie polewaczki, cysterny, sanitarki, ambulanse pocztowe i autobusy 20-osobowe.
  • URSUS Typ AT-wersja 3-osiowa z mostami zawieszonymi na resorach.Powstał też URSUS 303, w którym ostatnia oś była wleczona.
  • URSUS Typ Aw-zwiększona i wzmocniona wersja Typu A

Ciężarówki napędzał 4-cylindrowy silnik 4-suwowy o mocy 35km. Przełożenie zapewniała 4-biegowa skrzynia biegów. Prędkość maksymalna to 60km/h, a podręcznikowe spalanie to 21l/100km.
Moim zdaniem dosyć ciekawy projekt.Mam nadzieję że się podobało i zapraszam ponownie.


Ten wpis został opublikowany w kategorii prototypy zm ursus i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>