URSUS C-45 na gąsienicach

Witam

Jak w tytule zajmę się prototypem podwozia dla URSUS’a C-45.
Wariant ten zakładał zamontowania zamiast kół tylnych gąsienice. Znalazłem dwa typy gąsienic jakie miały służyć temu traktorowi lecz informacje znalazłem tylko na temat jednego.Z tego co mi wiadomo projekt pochodzi z instytutu IMER z roku 1953.

Według mnie projekt był bardzo dobry ze względu że aby go zastosować nie trzeba było zmieniać ciągnika lecz tylko zamontować gąsienice zamiast kół.

Kiedyś nawet znalazłem filmik jak takiego czołga ładowali na przyczepę ale nie znalazłem go poraz drugi.

Ale wracając do tematy,oczywiste jest że takie rozwiązanie sprzyjało przyczepności i zmniejszało nacisk na ziemie. Prawdopodobnie jedynym minusem jest utrata mocy przez przełożenie i napęd na gąsienice a nie bezpośrednio na powierzchnie jezdni/pola.

To było naprawdę ciekawe rozwiązanie, które można by zastosować w późniejszych modelach ciągników. Weźmy taką 914-stke w wersji gąsienicowej. Teraz dopiero niektóre marki wprowadzają taki system gąsienic (CASE, NH ..), a w naszym URSUS’ie mogło by to być wiele lat wcześniej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii prototypy zm ursus i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>